KONKURS REALIZACYJNY NA KONCEPCJĘ CENTRUM INICJATYW KULTURALNYCH W KOMOROWIE
WE WSPÓŁPRACY Z: ALEKSANDRA ZAWADA | BDM'ARCHITEKCI | VIVID-VISION
KONCEPCJA
Dom kultury składa się z dwóch równoległych brył różnej długości, przekrytych symetrycznymi, dwuspadowymi dachami o jednakowej rozpiętości. Część od strony ogrodu mieści w sobie przestronny, dwukondygnacyjny hall z kawiarnią oraz salę widowiskową. W części północnej (parter+poddasze) znajduje się pozostała część programu funkcjonalnego. Całości dopełnia taras, którego obrys tworzy wraz z bryłami budynku klimatyczny dziedziniec. Taras jest dostępny zarówno z dziedzińca, antresoli oraz bezpośrednio z sali widowiskowej.
Kształt i proporcje budynku nawiązują do skali zabudowy Miasta – Ogrodu Komorowa. Aby podkreślić kulturalną i za razem publiczną funkcję budynku na dachach oraz elewacjach budynku zastosowano wysokiej jakości materiał – kształtki ceglane na podkonstrukcji. Jest to nowoczesna interpretacja tradycyjnego, naturalnego materiału budowlanego, który dzięki jednolitemu zastosowaniu sprawia, że budynek nabiera monolitycznego charakteru i sprawia wrażenie ‘odlanego z formy’.

PROGRAM FUNKCJONALNY
Dwukondygnacyjny, przestronny hall umożliwia elastyczne użytkowanie, a także strefowanie przestrzeni. W zaproponowanym układzie strefa wejścia wydziela dwie przestrzenie: rekreacyjną z kawiarnią oraz komunikacyjną z przystającą szatnią i komunikacją pionową.
Wysoka sala wielofunkcyjna przylega bezpośrednio do głównego hallu, a ściana mobilna umożliwia połączenie obu przestrzeni na całej długości co daje możliwość organizacji wernisaży i wydarzeń kulturalnych na zróżnicowaną liczbę gości. Zaplecze sali jest w części niedostępnej dla osób postronnych, a zarazem blisko węzła sanitarnego. Biuro i sala projekcyjna wraz z salą multimedialną, z uwagi na swoje przeznaczenie są usytuowane w dużej odległości od przejazdu kolejowego, tak by zachować komfort akustyczny.
Na poddaszu zlokalizowane są sale zajęć ruchowych i zajęć warsztatowych wraz z niezbędnym zapleczem. Zespół szatniowy znajduje się bezpośrednio przy węźle sanitarnym. Antresola stanowi przedłużenie przestrzeni komunikacyjnej i zapewnia dodatkową przestrzeń rekreacyjną z dostępem na taras okalający dziedziniec. Nad kieszenią na składaną widownię zaproponowano rodzaj balkonu z ciekawą perspektywą na wydarzenia w sali widowiskowej.

ROZWIĄZANIA MATERIAŁOWE
Materiał wykończeniowy elewacji i dachu stanowią wspomniane już we wstępie kształtki ceglane na podkonstrukcji drewnianej. Oryginalnie jest to produkt duńskiej firmy, jednak podobne wyroby mogłaby wykonać lokalna cegielnia. Do wykończenia glifów, balustrad oraz drzwi pełnych użyta została blacha harmonizująca kolorystycznie z okładziną ceglaną. Wnętrza są białe, przestronne z akcentami z blachy. Biorąc pod uwagę wymóg 80% powierzchni biologicznie czynnej dla terenu opracowania, zdecydowano się na zastosowanie miejsc postojowych z geokraty obsianej trawą oraz na ścieżki parkowe z kruszywa w układzie warstw przepuszczających wodę. Z uwagi na bliskość torów i związane z tym problemy akustyczne w elewacji wschodniej przewidziano minimalną liczbę okien. Sala widowiskowa nie posiada okien od strony torów. Można zastosować na niej można izolację akustyczną, bądź podwójną ścianę.
dom kultury | Komorów
Published:

dom kultury | Komorów

Published: